Talajfertőtlenítés sütőben
A vásárolt földekben, még a legjobb minőségűekben is találhatóak élő szervezetek, amik jó esetben normális egyensúlyban vannak, de előfordul, hogy gyökérfonalférgek, lárvák, gombák elszaporodnak, és komoly károkat okoznak később. Saját kárán tanul az ember. Mekkora közhely, de sajnos totálisan igaz. Velem is előfordult, hogy egy hosszabb, látványos projektemnek kártevők vetettek véget, ráadásul a többi növényemet is megtámadták – pedig egy kis türelemmel és elővigyázatossággal, némi előkészülettel a dolog simán megelőzhető lett volna akár vegyszerek igénybevétele nélkül is. Most pénzt és időt nem kímélve próbálom menteni a menthetőt, de megtanultam a leckét.
Süssünk földet!
Mi a csodafegyver? A gőz. A gőzt ipari keretek közt is használják talajfertőtlenítésre, így a házi megoldás is már szakállas technológia. Nem tudom, ki jegyezte le először, és hogyan tökéletesedett az idők folyamán, most az általam lepróbált verziót szeretném megosztani Veletek.
Főként a téli időszakban, a beltéri munkálatokhoz javaslom ezt a módszert, bár én ezen túl semmit sem bízok a véletlenre. Túl nagy mennyiséget így ugyan nem lehet egyszerre fertőtleníteni, de sok kicsi sokra megy! Amire szükség lesz: a föld, permetező, víz, mély tepsi, alufólia.
A földet öntsük a tepsibe. Nyugodtan meg lehet pakolni, nem olyan, mint egy süti, nem fog megemelkedni :). Kicsit nedvesítsük be permetezővel, ha száraz – de ne tocsogjon, ne legyen csomós, csak legyen nedves és kész. Keverjük össze alaposan, fedjük le alufóliával, és mehet is a sütőbe – alsó-felső sütésen 95oC-on süssük.
A dolog pikantériája annyi, hogy sajnos 100-105oC hőmérséklet felett a jótékony dolgok (tápanyagok) is elpusztulnak, amelyeket persze trágyával vagy tápokkal, házi komposzttal pótolni lehet, de biztos, ami biztos, süssük alacsonyabb hőfokon. Az okosok azt mondják, akkor jó a dolog, ha a föld minden része eléri a 85 fokot, és így 20-30 percig sütjük. Nem használtam maghőmérőt, így elsütögettem inkább egy darabig. Nem kertelek, jó büdös lesz a konyhában, de megéri a fáradozást. Ha elkészültünk, hagyjuk a földet szobahőmérsékletűre hűlni alufóliával a tetején, és már használhatjuk is.